11.12.2016

Dhimbja e indiferencës

Shkëputesh për një kohë të shkurtër nga aktiviteti i përditshëm, që e sheh si primar për jetën, dhe përballesh me një situatë që të përplas në pasqyrën më të pastër të vetëdijes, çështjet që vërtetë janë më primare dhe më të...[more]

Category: Perzgjedhur nga Autori, Analiza dhe Komente

19.11.2016

Mbi sundimin e frikës

Qenia njerëzore për aq kohë sa frymon mbi rruzullin tokësor e ka të domosdoshme të krijojë një raport me botën. Raporti i njeriut me botën kryhet nëpërmjet praktikimit të aftësive të njeriut. Këto aftësi përbëjnë thelbin e...[more]

Category: Perzgjedhur nga Autori, Analiza dhe Komente

26.03.2016

Dogma shqiptare e tё “pamundurёs”

Gjatё njё seminari tё realizuar nё Fakultetin e Shkencave Sociale tё Universitetit tё Tiranёs, nё kursin e masterit tё ‘Teorive Politike’ - i cili kishte ftuar pёr referim njё deputet tё rёndёsishёm tё kuvendit shqiptar – pati...[more]

Category: Analiza dhe Komente, Perzgjedhur nga Autori

31.01.2015

Etja për të dhëna e Facebook-ut

Ti nuk je klient i koncerneve të internetit, ti je produkti i tyre". Kështu është shprehur në mënyrë konçize pionieri i internetit Jaron Lanier. Këtë mesazh qendror e bën të ditur që në faqen e parë libri i tij "Kujt i...[more]

Category: Perzgjedhur nga Autori, Analiza dhe Komente

15.01.2015

Luc Besson, Letër drejtuar të rinjve muslimanë

Regjizori francez I filmave bën thirrje për refuzimin e ekstremizmit dhe premton të punojë me komunitetin musliman për një shoqëri më të drejtë ‘Jemi disa miliona njerëz që ju duam’, u thotë muslimanëve Luc...[more]

Category: Lajme nga bota, Analiza dhe Komente

15.01.2015

Mehmet Gormez: Dashuri e dhembshuri për të luftuar urrejtjen

Në qytetin turk të Edrenesë u mbajt Takimi VII i Përfaqësuesve të Bashkësive Islame të Ballkanit, nën organizimin e Entit të Çështjeve Fetare të Turqisë. Kreu i Entit të Çështjeve Fetare të Turqisë, Mehmet Gormez, në fjalën...[more]

Category: Perzgjedhur nga Autori, Analiza dhe Komente

14.01.2015

Grupet Muslimane janë të Shqetësuara për një Reagim të Ashpër në Paris

Organizatat e Muslimanëve në Francë dhe në të gjithë botën e kanë dënuar masakrën që u bë në revistën Charlie Hebdo dhe sulmet e tjera në Paris. Mesazhi është i qartë: Terroristët nuk kanë asnjë të drejtë të pretendojnë që ata...[more]

Category: Lajme nga bota, Analiza dhe Komente

Displaying results 1 to 7 out of 236
<< First < Previous 1-7 8-14 15-21 22-28 29-35 36-42 43-49 Next > Last >>

Oraret e faljes

14/08/2018
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
03:5705:4312:5316:4119:4921:23

Mirësevjen Ramazan

Unë e dua Zotin tim,

dhe agjëroj për të fituar kënaqësinë e Tij.

Duke patur gjithnjë këtë synim në mendje,

agjërimi bëhet shkas

që unë të ripërtërij

marrëdhënien time me Të,

e kështu ndihem më mirë.

Jeta shkon gjithnjë vale-vale,

herë ulje e here ngritje,

dhe lidhjet tona lëkunden,

prandaj le ta shohim këtë Ramazan

si një mundësi shkëputjeje për tu rilidhur,

një mundësi përtëritjeje shpirtërore,

një muaj ku dime ku të fokusohemi më së miri.

 

Grafika pa koment

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook