24.08.2015

Turqia siguron 220 milionë lira për t’i ndihmuar fëmijët sirianë

Fushata turke për fëmijët sirianë është kthyer në një organizim gjigand humanitar. Projekti ”Markat turke veshin fëmijët e strehuar sirianë” të filluar nga “Shoqata e Markave të Bashkuara” të kompanive turke, ka gjetur një...[more]

Category: Lajme nga bota

24.08.2015

Moska do të ketë xhami madhështore

Në Moskë vazhdojnë punimet për ndërtimin e Xhamisë Qendrore, e cila do të jetë në gjendje t’u shërbejë njëherësh 10 mijë besimtarëve.Projekti realizohet nga një firmë turke dhe xhamia do të hapet më 23 shtator, një ditë para...[more]

Category: Lajme nga bota

24.08.2015

Biznesmeni turk dhuron 20 milionë dollarë për fëmijët sirianë

Sezgin Baran Korkmaz, javën e kaluar i dhuroi 20 milionë dollarë organizatës humanitare “Relief International”. Mësohet se biznesmeni turk, Sezgin Baran Korkmaz, javën e kaluar i dhuroi 20 milionë dollarë organizatës humanitare...[more]

Category: Lajme nga bota

14.08.2015

Human Rights Watch: Duhet hetim ndërkombëtar për masakrën “Rabia” në Egjipt

ANKARA (AA) - Organizata Human Rights Watch në lidhje me masakrën në sheshin Rabiatul Adevije (shehi Rabia) dy vite më parë në Egjipt e cila përfundoi me humbjen e jetëve të qindra personave ka bërë thirrje që të kryhet një hetim...[more]

Category: Lajme nga bota

10.08.2015

Diyaneti përgatit raportin gjithëpërfshirës rreth DAESH-it

Kryesia e Çështjeve Fetare të Turqisë (DIYANET) ka përgatitur një raport të gjerë duke përfshirë shumë çështje dhe tematika si "fuqia, objektivi, taktika dhe sloganet e organizatës terroriste DAESH"  ANKARA (AA) -...[more]

Category: Lajme nga bota

10.08.2015

Ministri i Jashtëm i Katarit, Khalid al-Atiyah u shpreh në Doha se nuk e konsiderojnë Vëllazërinë Muslimane një grup "terrorist"

Të enjten, ministri i Jashtëm i Katarit, Khalid al-Atiyah (Khalid Bin Mohammad Al Attiyah ) u shpreh në  Doha se nuk e konsiderojnë Vëllazërinë Muslimane një grup "terrorist", duke shtuar ndër të tjera se vendi i...[more]

Category: Lajme nga bota

01.07.2015

Tiranë, “Karvani i Bereqetit” bashkon qindra besimtarë në sofrën e iftarit

Nën organizimin e bashkisë “Bajrampasha” është shtruar iftar të martën për qindra besimtarë muslimanë të kryeqytetit shqiptar, në Tiranë. TIRANË (AA) – “Karvani i Bereqetit”, nën moton “Vëllazëria nuk njeh kufi”, gjatë...[more]

Category: Lajme nga bota

Displaying results 1 to 7 out of 2701
<< First < Previous 1-7 8-14 15-21 22-28 29-35 36-42 43-49 Next > Last >>

Oraret e faljes

31/08/2015
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
04:22 06:0112:4816:2719:2420:51

Përkthim letrar,

modern dhe besnik

i Kuranit te Shenjte

në gjuhën shqipe

nga Myfti Salih F. Hoxha

(1917-1995),

klerik dhe intelektual

prominent në Shqipëri.

{Kliko këtu për të shkarkuar librin)

 

 

Urtësi Profetike

“Bleta që mbush

kosheren e vet me mjalt plot

Përpiqu thotë, se:

- Me punë kuptohet këjo botë.

Zgjoju nga gjumi letargjik.

Thuaj shpirtit: - Këndo

Këngën e Jetës pa frik.

Dhe, përvish krahët, shko Puno.

Pema q’i jep sikujt në stinë

fryte të shijshëm e plot hirë,

Tregon shëmbull të bukur

e të thotë: - Bëhu njeri i Mirë”.

Hutbe

Flash is required!

Grafika pa koment

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook