09.03.2019

Shkollat islame klasifikohen ndër më cilësoret në Hollandë.

Për të 5 vit radhazi shkollat islame në Hollandë klasifikohen si shkollat më të sukseshme në vend. Ky lajm u bë i ditur nga gjigandi mediatik “RTL” i cili kishte bërë një program enkas për këtë fenomen në Hollandë. Sipas këtij...[more]

Category: Lajme nga bota

04.03.2019

Përkujtohet 95 vjetori i shfuqizimit të Hilafetit.

Fillimi i Marsit të vitit 1924 janë ditët më të vështira të ummetit islam. Në këto ditë u përjetua ajo që muslimanët s’e kishin përjetuar kurrë, heqja apo shfuqizimi i autoritetit të Halifes dhe institucionit të Halifatit. Gjatë...[more]

Category: Lajme nga bota

25.02.2019

Dr. Jusuf el-Karadaui “Trashëgimnia Islame është minare udhëzimi dhe jo pengesë zhvillimi”.

Dr. Jusuf el-Karadaui u shpreh në lidhje me trashëgimninë e ummetit islam se ajo është minare udhëzimi dhe jo pikë pengese. Këtë prononcim Dr. Jusuf el-Karadaui e bëri nëpërmjet llogarisë së tij në rrjetet sociale Twiter dhe...[more]

Category: Lajme nga bota

24.02.2019

Islamofobia është kthyer në Anti-islamizëm.

Kryetari i Dijanetit Turk Prof. Dr. Ali Erbash gjatë një fjalimi në kampusin universitar në “Universitetin Sabahattin Zaim” u shpreh se “Islamofobia tashmë e ka shkelur vijën e kuqe, tashmë është kthyer në anti-islamizëm, kjo...[more]

Category: Lajme nga bota

12.02.2019

Turqia i rikthehet indentitetit të saj fetar në vendosjen e emrave për fëmijë.

Emrat “Jusuf” dhe “Zejneb” kryesojnë listën e emrave më të përdorur për fëmijë. Kur flitet për identitetin Turk patjetër që nuk mund të imagjinohet i ndarë nga identiteti fetar islam. Ky perceptim është i ngulitur thellë në...[more]

Category: Lajme nga bota

06.02.2019

Politikani qe tha "Islami është gënjeshtër" publikon konvertimin e tij në Islam.

Ish-deputeti holandez, Joram van Klaveren, i njohur si anti-mysliman vërtet i madh, i ka surptirzuar të gjithë me deklarimin e tij se ka kaluar në venë islame. Habia më e madhe ka qenë sepse ai është njohur si krahu i djathtë i...[more]

Category: Lajme nga bota

06.02.2019

Ahmed Davutoğlu viziton Unionin Botëror të Dijetarëve Muslimanë.

Sekretari i përgjithshëm i Unionit Botërorë të Dijetarëve Muslimanë, Dr. Ali M. Karadagi ka pritur në një vizitë miqësore ish Kryeministrin e Turqisë Dr. Ahmed Davutoğlu që ka bërë në rezidencën kryesore të Unionit në Doha. Dr....[more]

Category: Lajme nga bota

Displaying results 22 to 28 out of 2814

Oraret e faljes

16/04/2021
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
04:1705:5612:4816:2919:2720:55

Urtësi Profetike

Gjërat që i çojnë njerëzit

më shumë në Xhennet

janë devotshmëria

dhe mirësjellja.


Grafika pa koment

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook