31.01.2019

Rimëkëmbet medreseja historike e periudhës Selxhuke.

Sëshpejti do të hapen dyert e medreses “Gok” e cila i përket periudhës së Perandorisë Selxhuke në provincën Sivas. Ajo tashmë është restauruar plotësisht dhe po bëhet gati për vizitorët. Emri i vërtetë është “Sahibiye Medrese” po...[more]

Category: Lajme nga bota

31.01.2019

Minstri kroat lavdëron Turqinë për standartin e trajtimit të refugjatëve.

Ministri i Brendshëm kroat, Davor Bozinoviç, i cili ishte për një vizitë në Turqi, ka falënderuar zyrtarët turq dhe lavdëroi vendin për të gjitha aktivitetet humanitare dhe për kujdesin ndaj refugjatëve sirianë, raporton Anadolu...[more]

Category: Lajme nga bota

30.01.2019

Me dhjetëra hebrenj shkelin shenjtërinë e xhamisë Aksa.

Mëngjesin e ditës së sotme 30 Janar 2019 një grup prej dhjetëra kolonësh hebrenj të shoqëruar nga forca të shumta policie kanë sulmuar dhe janë futur forcërisht në ambientet e Xhamisë Aksa. Në të njëjtën kohë në vende të ndryshme...[more]

Category: Lajme nga bota

29.01.2019

UNICEF kërkon ndalimin e persekutimit të muslimanëve dhe mbrojtjen e fëmijëve në Mianmar.

Kryetarja e Fondit OKB-së për Fëmijë (UNICEF), Henrietta Fore, i bëri thirrje qeverisë së Mianmarit të zbatojë rekomandimet e Komisionit të Arakanit të kryesuar nga ish-Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan, me qëllim për...[more]

Category: Lajme nga bota

23.01.2019

Sudani pret ndihma nga Emiratet, Turqia dhe Rusia.

Sudani prej disa javësh është përfshirë në një valë të gjerë protestash gjë që e ka vështirësuar akoma më shumë gjendjen ekonomike të këtij vendi shumë të varfër. Pas një lufte civile disa vjeçare që përfundoi  me ndarjen e...[more]

Category: Lajme nga bota

17.01.2019

Ndërron jetë një nga pasardhësit e Dinastisë Osmane.

Sot ka ndërruar jetë mbesa e Halifes së muslimanëve Sulltanit të 31 osman Sulltan Abdulmexhid II. Sipas mediave turke Bilun Alpan Osmanoğlu ka ndërruar jetë sot në shtëpinë e saj në Bejrut në moshën 101 vjeçare, ceremonia e...[more]

Category: Lajme nga bota

17.01.2019

Unioni Botërorë i Dijetarëve Muslimanë bën thirrje për dhënien fund krizës në Sudan.

Unioni Botëror i Dijetarëve Muslimanë ndjek me vëmendje ngjarjet në Sudan dhe  përcjellë shqetësimin rreth zhvillimeve të fundit atje dhe u bën thirrje të dy palëve për vetëpërmbajtje dhe dhënien fund dhunës. Sekretari i...[more]

Category: Lajme nga bota

Displaying results 29 to 35 out of 2814

Oraret e faljes

16/04/2021
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
04:1705:5612:4816:2919:2720:55

Urtësi Profetike

Gjërat që i çojnë njerëzit

më shumë në Xhennet

janë devotshmëria

dhe mirësjellja.


Grafika pa koment

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook