17.01.2019

Bora mbulon kampet e refugjatëve sirianë.

Moti i ftohtë dhe reshjet e dëborës kanë shkaktuar vështirësi të mëdha për refugjatët dhe të pastrehët sirianë. Prej mëse dy javësh në zonat në veri të Sirisë dhe të Libanit reshjet e shiut dhe borës kanë qenë të dendura, si...[more]

Category: Lajme nga bota

15.01.2019

Dënimet ekonomike forma e re e persekutimit ndaj popullit palestinez.

Izraeli është i vetmi vend në botë që fëmijët gjykohen në gjykata ushtarake dhe jepen vendime ndaj tyre. Në të njëjtën kohë Izraeli shpik forma dënimi dhe persekutimi ndaj popullit palestinez të pa dëgjuara më parë. Të gjitha...[more]

Category: Lajme nga bota

28.12.2018

Gaza: Mbahet ceremonia e diplomimit të 550 hafëzave të rinj për 2018.

Ministiri i Vakëfeve dhe Çështjeve Fetare ne Gaza Dr. Hasan Es-Sajfi deklaroi se gjatë vitit 2018 kanë memorizuar Kuranin famëlart plot 550 djem dhe vajza. “Ky brez e meriton të quhet “Brezi i rikthimit” (që do të çlirojë tokat e...[more]

Category: Lajme nga bota

24.12.2018

Aja-Sofia objekti më i vizituar i Stambollit.

Të gjithë kemi dëgjuar për muzeun Aja-Sofia por pak informacion kemi rreth historisë së saj. Ajo sot konsiderohet si një ndër muzetë më të vizituar në botë por pak kush e din se për gati 1600 vjet ka qenë një nga objektet e...[more]

Category: Lajme nga bota

21.12.2018

İmami i xhamisë që strehon të pastrehët.

İmami i xhamisë Selime Hatun në lagjen Beyoğlu të Stambollit ka hapur dyert e xhamisë për të pastrehët që enden rrugëve në atë lagje. İmami,Osman Görkem i cili ka 16 vjet që kryen detyrën e imamit në xhaminë Selime Hatun e cila...[more]

Category: Lajme nga bota

13.12.2018

Emigrantët sirianë themelojnë më shumë se 10 mijë kompani dhe firma biznesi në Turqi.

Sipas një studimi të publikuar nga një qendër studimesh në Turqi, emigranët sirian të ardhur në Turqi që nga viti 2011 deri më tani kanë themeluar më shumë se 10 mijë kompani dhe firma biznesi. Sipas raportit të publikuar, deri...[more]

Category: Lajme nga bota

13.12.2018

Mbahet simpoziumi me temë “ Sulltan Abdulhamidi II në memorien e arabëve dhe raportet Turko-Arabe”.

Në qytetin e Kutahjas ka filluar punimet seminari ndërkombëtar me titull “ Abdulhamid Han II në memorien e arabëve dhe raportet   Turko – Arabe”. Në këtë seminar marrin pjesë 38 akademikë nga 16 vende të ndryshme. Seminari...[more]

Category: Lajme nga bota

Displaying results 36 to 42 out of 2814

Oraret e faljes

16/04/2021
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
04:1705:5612:4816:2919:2720:55

Urtësi Profetike

Gjërat që i çojnë njerëzit

më shumë në Xhennet

janë devotshmëria

dhe mirësjellja.


Grafika pa koment

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook