28.11.2018

İrakut po i shuhet memoria historike.

Që pas pushtimit të İrakut në vitin 2003, objektet historike dhe trashëgimnia kulturore e atjeshme është përballur me nje valë vjedhjesh, zhdukjesh, keqmenaxhimi, etj. Kërkuesit e objekteve arkeologjike po bëjnë rolin e një...[more]

Category: Lajme nga bota

26.11.2018

Zbulohen të dhëna të reja rreth popullit të Lutit a.s. (Qytetërimi i Gomorrah dhe Sodomit).

Prej vitesh në zonën rreth Detit të Vdekur po zhvillohen kërkime arkeologjike nga qendra dhe arkeologë të njohur në botë. Rezultatet paraprake të këtij kërkimi kanë vërtetuar se një shpërthim i madh i ardhur nga qielli ka qenë...[more]

Category: Lajme nga bota

23.11.2018

Prof. Dr. Ahmed er-Rejsuni; “ Unioni Botëror i Dijetarëve do të ristrukturohet”.

Prof. Dr. Ahmed Er-Rejsuni në cilësinë e kryetarit të Unionit Botëror të Dijetarëve ka dhënë një intervistë për gazetën turke “Yeni Şafak”. Prof. Dr. A. er-Rajsuni me origjinë nga Maroku, u zgjodh kryetar i Unionit Botëror të...[more]

Category: Lajme nga bota

21.11.2018

Disa të dhëna që s'i kemi ditur rreth këndimit të ezanit në Turqi.

Historiani i njohur Mustafa Armağan në një artikull të tij për gazetën “Sabah” ka përmbledhur disa të dhëna të panjohura për publikun deri më tani rreth ezanit në Turqi. Dihet se në kohën e sundimit një partiak (partia CHP)...[more]

Category: Lajme nga bota

20.11.2018

Mezi pres te kthehem në vendlindje.

Të gjithë kemi dëgjuar për vuajtjet e muslimanëve të Arakanit ose Mijanmar siç njihet ndryshe. Qeveria e atjeshme, një juntë ushtarake e cila kontrollohet nga budistët ekstremistë prej vitesh kanë filluar një fushatë spastrimi...[more]

Category: Lajme nga bota

18.11.2018

Aktivisti australian do të përshkruajë në këmbë distancën prej 727 km në mbështetje të Palestinës.

Aktivisti i të drejtavë të njeriut nga Australia John Salisbury, do të përshkruajë distancën nga Melburni në Adelaide, afërsisht 727 km në këmbë në mbështetje të çështjes palestineze. Aktivisti John Salisbury ka marrë pjesë edhe...[more]

Category: Lajme nga bota

17.11.2018

Dënohen dy ish-liderë të Khmerëve të Kuq: genocid dhe ndaj muslimanëve “çam” të Kamboxhias

Një gjykatë për krime lufte në Kamboxhia gjatë regjimit gjakatar të Khmerëve të Kuq, vendosi të dënojë dy prej udhëheqësve komunistë të mbijetuar të atij regjimi, Nuon Chea, 92 vjeç dhe Khieu Samphan, 87 vjeç. Ata u akuzuan për...[more]

Category: Lajme nga bota

Displaying results 43 to 49 out of 2814

Oraret e faljes

16/04/2021
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
04:1705:5612:4816:2919:2720:55

Urtësi Profetike

Gjërat që i çojnë njerëzit

më shumë në Xhennet

janë devotshmëria

dhe mirësjellja.


Grafika pa koment

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook