07.04.2014

Besimi islam në Çamëri

Krahina e Çamërisë ish Thesprotia e dikurshme, që sot ndodhet në pjesën më të madhe në administrimin e shtetit grek që prej 100 vitesh, ka patur përherë një identitet të dukshëm kombëtar. Një pjesë e këtij identiteti është edhe...[more]

Category: Islami ne Shqiperi, Perzgjedhur nga Autori

27.02.2014

Qyteti 400 vjeçar që u themelua nga Xhamitë

irana moderne përpiu gjithçka, gjithçka nga e kaluara e saj, nga historia, nga vlerat dhe bukuritë e dikurshme. E sot në këtë 400 vjetor të themelimit të saj teksa ecën nëpër rrugët e kryeqytetit nuk sheh më asgjë që të të...[more]

Category: Islami ne Shqiperi, Perzgjedhur nga Autori

28.11.2013

HEGJEMONIA KOMBËTARE

Episodi kulmor që mbyll filmin “Nëntori i dytë” është mbërritja e Isa Boletinit me luftëtarët e tij në Vlorë, pak kohë pas Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Ismail Qemalin, me disa shoqërues, dalin për ta pritur në rrugën e...[more]

Category: Islami ne Shqiperi, Perzgjedhur nga Autori

26.11.2013

Xhamia e Plumbit ndër 50 më të bukurat e botës

Xhamia e Plumbit është një monument kulture i kategorisë së parë në Shkodër. Xhamia e Mehmet Pashë Bushatit ose Xhamia e Plumbit u ndërtua në vitin 1773-1774 nga Mehmet Pashë Bushati (Plaku), themeluesi i familjes së njohur të...[more]

Category: Islami ne Shqiperi, Perzgjedhur nga Autori

26.11.2013

Kosova dhe biblioteka 500-vjeçare

Në kujtim të 500-vjetorit të bibliotekës së parë në Kosovë – Bibliotekës/Kutubhanesë së Suzi Prizrenasit, duhet të themi se kjo bibliotekë, sikurse të gjitha vakëfet që ka lënë Suziu në Prizren, janë në gjendje të mjerueshme. Për...[more]

Category: Islami ne Shqiperi, Perzgjedhur nga Autori

13.11.2013

Në Luftërat Ballkanike 1912-1913 Mbretëritë serbe, malazeze dhe greke kanë ushtruar gjenocid dhe spastrim etnik mbi popullsinë myslimane shqiptare

Shkaktarë të armiqësive në luftën e parë (ballkanike), shkruan raporti i Komisionit Ndërkombëtar, kishin qenë vetë sllavët e Ballkanit, jo vetëm me shkeljet që u kishin bёrё ligjeve ndёrkombёtare por edhe marrëveshjeve të...[more]

Category: Islami ne Shqiperi, Perzgjedhur nga Autori

01.11.2013

ULEMATË DHE KRYENGRITJET

Roli i ulemave në kryengritjet shqiptare të viteve 1910-1912 në vilajetin e Kosovës. Historia Kombëtare Shqiptare është e mbushur me ngjarje të ndryshme, data e personalitete, që natyrisht kanë lënë gjurmë në periudha të...[more]

Category: Islami ne Shqiperi, Perzgjedhur nga Autori

Displaying results 1 to 7 out of 19
<< First < Previous 1-7 8-14 15-19 Next > Last >>

Oraret e faljes

14/08/2018
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
03:5705:4312:5316:4119:4921:23

Mirësevjen Ramazan

Unë e dua Zotin tim,

dhe agjëroj për të fituar kënaqësinë e Tij.

Duke patur gjithnjë këtë synim në mendje,

agjërimi bëhet shkas

që unë të ripërtërij

marrëdhënien time me Të,

e kështu ndihem më mirë.

Jeta shkon gjithnjë vale-vale,

herë ulje e here ngritje,

dhe lidhjet tona lëkunden,

prandaj le ta shohim këtë Ramazan

si një mundësi shkëputjeje për tu rilidhur,

një mundësi përtëritjeje shpirtërore,

një muaj ku dime ku të fokusohemi më së miri.

 

Grafika pa koment

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook