20.06.2014

E mira gjendet këtu, në kraharor - Hadith

Një nga shokët e Profetit a.s, Vasibe, tregon:”Një ditë ndodhesha në xhami dhe u nisa drejt të dërguarit të Zotit a.s që ta pyes mbi të mirën dhe të ligën. Unë fillova të kapërcej rreshtat e njerëzve drejt Profetit a.s dhe disa...[more]

Category: Melhemet e zemres, Perzgjedhur nga Autori

20.06.2014

Dy komplekset

Njeriu i shoqërive tona vuan nga dy komplekse goxha të mëdha: I pari, ka të bëjë me kërkesat e tij, të cilat janë në nivelin më të lartë. Aq të shumta janë këto kërkesa, saqë ai e ka harruar fare se ka detyrime për të plotësuar...[more]

Category: Melhemet e zemres, Perzgjedhur nga Autori

16.06.2014

Linjat e modës

Autorja Perl Buck, tregon se është njohur me vuajtjet e një vajze në shoqërinë kineze, e cila e konsideronte bukurinë e femrës tek këmba e vogël. Për këtë, kinezët e fusin këmbën e vajzës në një këpucë hekuri me qëllim që të mos...[more]

Category: Melhemet e zemres, Perzgjedhur nga Autori

16.06.2014

Kush është njeriu më i pasur?

Teksa lexoja gazetat, më tërhoqi vëmendjen një raport mbi vendet dhe njerëzit më të pasur në botë. Gjatë leximit të artikullit, pyeta veten: Cili është kriteri për tu renditur tek të pasurit? Rreshtat në vazhdim, ma shuan këtë...[more]

Category: Melhemet e zemres, Perzgjedhur nga Autori

13.06.2014

Ku është Salahudini ynë?!

Kur njerëzit lidhen pas personave, më shumë sesa pas parimeve dhe ideve, ata besojnë se shpëtimi i tyre i vetëm do të jetë nga dora e “heroit të ardhshëm”, të cilin e presin me padurim, sigurisht duke bërë sehir. Sipas tyre,...[more]

Category: Melhemet e zemres, Perzgjedhur nga Autori

10.06.2014

“O robërit e Mi! - Hadith Kudsij

Thotë vetë Zoti në një hadith kudsij: “O robërit e Mi! Të gjithë ju jeni të humbur, veç atij që e kam drejtuar Unë. Prandaj, më kërkoni që t’ju drejtoj! O robërit e Mi! Të gjithë ju jeni të uritur, përveç atij që e kam ushqyer...[more]

Category: Melhemet e zemres, Perzgjedhur nga Autori

04.06.2014

Pafajësi

Ditën e parë të vitit të ri shkollor, ajo doli para klasës së saj, u bëri disa komplimente nxënësve dhe me sy plot dashuri u tha:”U dua të gjithëve!” Nga këto fjalë, ajo përjashtoi vetëm një nxënës të saj, atë që qëndronte si i...[more]

Category: Melhemet e zemres, Perzgjedhur nga Autori

Displaying results 15 to 21 out of 405

Oraret e faljes

02/04/2020
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
04:4206:1712:5116:2419:1320:37

Urtësi Profetike

Gjërat që i çojnë njerëzit

më shumë në Xhennet

janë devotshmëria

dhe mirësjellja.


Grafika pa koment

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook