30.07.2013

Ç'të bësh do gjesh

Dikur në kohë të lashta, atëherë kur nuk ishte shpikur akoma pasqyra, dy burra qëndruan në bregun e një liqeni të madh dhe të thellë. Të dy, u mrekulluan me pamjen që ofronte liqeni dhe natyra përreth. Njëri prej tyre, e...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

26.07.2013

Urtësia e të moshuarit

 Ai ishte një burrë i moshuar dhe kishte kohë që bridhte në fshatrat e Indisë. Kur mbërriti në një fshat të vogël, atë e kishte marrë uria dhe me t’iu afruar kasolles së parë të fshatit, trokiti në derën e saj të...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

19.07.2013

Populli argjentinas dhe rritja e cmimeve

Disa vite më parë, populli argjentinas u përball befasisht me një rritje të madhe të çmimit të vezëve dhe mishit të pulës, dy nga ushqimet më popullore në vend. Pothuaj të gjithë bizneset e prodhimit të mishit të pulës dhe...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

10.07.2013

Emiri dhe hamalli

 Një ditë, emiri Ali ibnu Memun, djali i kalifit abasit, doli në ballkonin e pallatit dhe po ndiqnte dinamikën e pazarit të Bagdadit dhe jetës së përditshme të njerëzve. Këtë e bënte nga pallati i tij i lartë, nga ballkoni...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

28.06.2013

Lepuri dhe breshka

Një herë e një kohë, breshka dhe lepuri debatuan mbi faktin se kush ishte më i shpejtë.  “Unë vrapoj më shpejt!” bërtiti lepuri gjithw siguri. “Nuk është e vërtetë! Unë jam më e shpejtë se ti.” ia ktheu aty pwr aty...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

27.06.2013

Thesari i vertete

Ai ishte fukara në kulm dhe kishte 30 vite që qëndronte i ulur në qoshe të rrugës, duke lypur. Një ditë, pranë tij kaloi një njeri i huaj. Menjëherë, lypësi ngriti kapelën e tij të vjetruar dhe i tha:”Na fal diçka o rob i...[more]

Category: Urtesi

13.06.2013

Të rregullosh njeriun, ke rregulluar botën

Ishte ditë e shtunë dhe ai po lexonte një revistë, që herët me mëngjes. Kur ngrinte kryet nga revista, në mendje i vinte ideja se atë ditë e kishte pushim, ishte fundjavë. “Nuk do të lejoj askënd të ma prishë këtë ditë pushimi”...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

Displaying results 36 to 42 out of 217

Oraret e faljes

27/05/2022
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
03:07 05:0812:4516:4120:0921:56

Hadithe

“Kush e agjëron Ramazanin

me besim dhe duke

llogaritur shpërblimin

(tek Allahu i Lartësuar),

atij i falen mëkatet e kaluara”

 


Ramazan 2022 / 1443

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook