14.12.2013

Teoria e bananes

Kur isha i vogël, mami më dha një ditë një banane për ta ngrënë në shkollë. Unë e mora dhe e futa në xhepin e çantës së shkollës. Në pushimin e gjatë, hapa zinxhirin që të nxjerr bananen, por u befasova: Ajo ishte shtypur dhe...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

09.11.2013

E mira te ndjek pas

Kjo është një histori e vërtetë, e cila ka ngjarë në Skoci. Atje, jetonte një bujk i varfër, i cili quhej Fleming. Ai vuante nga fukarallëku ekstrem. Megjithë kushtet e rënda ekonomike, Fleming kurrë nuk ankohej apo ta humbiste...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

28.10.2013

Ndryshimi i nijetit

Tregohet se një burrë dëgjoi se disa njerëz adhuronin një pemë në vend të Zotit dhe Krijuesit. I revoltuar nga kjo që dëgjoi, ai rrëmbeu sëpatën dhe u nis drejt pemës që ta presë. Në rrugë, iu shfaq shejtani me pamjen e një burri...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

02.10.2013

Mikimoto Kokichi, kultivuesi i perlave artificiale

Mikimoto ka qenë një japonez, një fshatar i thjeshtë, i lindur në fshatin Toba. I ati, ishte njeri i varfër dhe shiste pilaf me një kazan, rrugëve të fshatit. Që i vogël, Mikimoto e ndihmonte të atin dhe e kalonte ditën duke...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

20.09.2013

Dhjami i pulës

Një herë e një kohë, jetonte një baba i cili bënte ç’është e mundur për të siguruar bukën e gojës për veten dhe familjarët e tjerë. Një ditë, ai dëgjon mbi një ishull plot e përplot me diamante dhe gurë të çmuar. Kështu, pasi i...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

16.09.2013

Tre pemët

Tre pemë jetonin pranë njëra-tjetrës në pyll, duke diskutuar dhe biseduar çdo ditë rreth planeve dhe ëndrrave të secilës. Pema e parë thoshte:”Një ditë, unë do të shndërrohem në një sënduk që mban xhevahire të shtrenjta, flori...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

30.08.2013

Me djersën e ballit

Tregohet se një burrë pasanik, kishte vetëm një djalë, të cilin e ëma e kishte rritur me përkëdheli dhe llastime, duke i plotësuar çdo tekë. Tashmë djali i tyre kishte hedhur shtat dhe ishte në moshën e rinisë, por që nuk dinte...[more]

Category: Urtesi, Perzgjedhur nga Autori

Displaying results 29 to 35 out of 217

Oraret e faljes

27/05/2022
ImsakuL.DiellitDrekaIkindiaAkshamiJacia
03:07 05:0812:4516:4120:0921:56

Hadithe

“Kush e agjëron Ramazanin

me besim dhe duke

llogaritur shpërblimin

(tek Allahu i Lartësuar),

atij i falen mëkatet e kaluara”

 


Ramazan 2022 / 1443

Kliko për tu zmadhuar

Kontakt

Emaili juaj:
Mesazhi:

Abonimi

Enter your email address:

Facebook